نشاء مرزنجوش

نام علمی : Origanum  majorana

نحوه تکثیر: بذر ، نشاء

میزان مصرف در هکتار: 90-80 هزار

گیاه مرزنجوش یکی دیگر از گیاهان دارویی مفید است. با کاشت و پرورش نشاء مرزنجوش هم می توان سود خوبی کسب کرد و هم از خواص بی نظیر آن بهره مند شد. در ادامه بیشتر در مورد گیاه مرزنجوش صحبت می کنیم.

مشخصات گیاه مرزنجوش

مرزنجوش گیاهی خشبی و چند ساله، دارای ریشه های سطحی و حساس به سرما با برگ های طویل به طول 3 تا 5 ساتیمتر است. مرزنجوش نیز از خانواده نعنا است. برگ های گیاه مرزنجوش به شکل بیضی و تخم مرغی شکل است و گل های صورتی یا بنفش رنگ و کوچکی می دهد. اندام مورد استفاده گیاه مرزنجوش برگ و سرشاخه های گلدار آن است. تمام بخش های گیاه مرزنجوش عطر بی نظیری دارند. از مرزنجوش در غذاها، جنبه های آرایشی و بهداشتی و خواص دارویی و درمانی استفاده می شود.

تکثیر گیاه مرزنجوش

نحوه تکثیر نشاء مرزنجوش از طریق کاشت بذر ، قلمه علفی و تقسیم بوته است. مقدار بذر مورد نیاز در هر هکتار یک کیلوگرم بذر و 90 تا 100 هزار نشاء می باشد. روش کاشت نشاء مرزنجوش به صورت کاشت در خزانه و انتقال به زمین اصلی به فاصله 20 تا 25 سانتیمتر و آبیاری آن به روش فارو و قطره ای است. بافت خاک مناسب برای کاشت نشاء مرزنجوش خاک شنی و سبک می باشد. عملکرد گیاه مرزنجوش در هر هکتار 2 الی 3 تن سرشاخه خشک و زمان برداشت گیاه اواخر بهار تا اوایل پاییز است.

خواص درمانی گیاه مرزنجوش

مرزنجوش نیز خواص درمانی و دارویی بسیاری دارد. مرزنجوش در درمان روماتیسم بسیار موثر است. مرزنجوش در درمان سردرد، ناراحتی های عصبی، بی خوابی و استرس تاثیر فوق العاده ای دارد. مرزنجوش در کاهش کلسترول خون مفید است و عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد. مرزنجوش بر روی کاهش وزن و لاغری نیز بسیار تاثیرگذار است. مرزنجوش سرماخوردگی و به ویژه سرفه و گرفتگی بینی را درمان می کند. گیاه مرزنجوش اشتها آور است و سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. همچنین گیاه مرزنجوش برای شادابی پوست و رفع لک و کک و مک نیز موثر واقع می شود.

خلاصه مقاله:

          *گیاهی ایست چند ساله خشبی دارای ریشه های سطحی و حساس به سرما با برگهای طویل

          *قسمت مورد استفاده: برگ و سرشاخه گلدار

          *روش تکثیر: کاشت بذر و تقسیم بوته

          *مقدار بذر مورد نیاز و نشاء در هکتار: یک کیلوگرم بذر در هکتار و تعداد 80-90 هزارتا نشاء

          *سیستم کاشت و فواصل کشت گیاه: فارور و روش کاشت به صورت کاشت در خزانه و انتقال به زمین اصلی. فاصله ردیف ها 70 الی 80 سانت و فاصله بوته ها 30 تا 35 سانتی متر می باشد.

          *بافت خاک مورد نیاز کشت: خاک شنی و سبک

          *زمان برداشت گیاه: اواخر بهار تا اوایل پاییز

          *عملکرد گیاه در هکتار 2 الی 3 محصول خشک

برای سفارش و مشاوره رایگان  می توانید با شماره های 09178347062 یا 09303109621 تماس حاصل نمایید.