نشاء بادرنجبویه

نام علمی : Melissa  officinalis

نحوه تکثیر: بذر ، نشاء

میزان مصرف در هکتار: 60 هزار

نشاء بادرنجبویه برای کاشت و پرورش گزینه بسیار مناسبی است؛ زیرا بسیار سریع رشد می کند. در این مقاله به بیان ویژگی های نشاء بادرنجبویه می پردازیم.

مشخصات بادرنجبویه

 بادرنجبویه گیاهی علفی و چند ساله با برگ های پهن تخم مرغی شکل به رنگ سبز و گل های سفید رنگ و از خانواده نعنا است. بخش مهم و قابل استفاده ی  بادرنجبویه برگ و سرشاخه های گلدار آن است و عطر تندی دارد. آبیاری بادرنجبویه به روش فارو یا قطره ای انجام می شود.  بادرنجبویه در صنعت های غذا، دارو و بهداشت مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

تکثیر بادرنجبویه

بادرنجبویه از طریق کاشت بذر، قلمه علفی و تقسیم بوته تکثیر می شود. مقدار بذر مورد نیاز در هر هکتار 500 گرم و یا 60 تا 65 هزار قطعه نشاء بادرنجبویه است. روش کاشت نشاء بادرنجبویه به صورت کاشت در خزانه و انتقال به زمین اصلی و با فاصله 30 تا 40 سانتی متر می باشد. بافت خاک مناسب برای کاشت نشاء بادرنجبویه لومی با زهکشی مناسب است. عملکرد  بادرنجبویه در هر هکتار 3 تا 3.5 تن سرشاخه خشک است و زمان برداشت آن نیز اواخر بهار تا اوایل پاییز و قبل از زمان گلدهی گیاه می باشد.

خواص غذایی  بادرنجبویه

بادرنجبویه به دلیل عطر تندی که دارد در صنعت غذایی به عنوان طعم دهنده چای استفاده می شود. همچنین از گیاه پرورش یافته از  بادرنجبویه در تولید روغن معطر که خاصیت ضد باکتریایی نیز دارد، استفاده می کنند. همچنین از برگ  بادرنجبویه می توان برای طعم دار کردن غذاها و حتی گوشت بهره برد.

خواص دارویی گیاه بادرنجبویه

گیاه رشد کرده از نشاء بادرنجبویه خواص درمانی فوق العاده ای به خصوص در طب سنتی دارد. از خواص دارویی گیاه بادرنجبویه می توان به محافظ قلب و کبد، ضد باکتری، آنتی اکسیدان، تنظیم تیروئید، ضد استرس، درمان یبوست و خواص بسیار دیگری اشاره کرد.

خلاصه مقاله:

          *گیاهی ایست چند ساله و علفی با برگهای پهن سبز

          *قسمت مورد استفاده: برگ و سرشاخه گلدار

          *نحوه تکثیر: بذر، تقسیم بوته

          *مقدار بذر مورد نیاز و نشاء در هکتار: یک کیلوگرم در هکتار و تعداد 60 هزار نشاء

          *سیستم کشت و فواصل کشت گیاه: فارور و روش کاشت به صورت کاشت در خزانه و انتقال به زمین اصلی و فاصله بوته ها 30 تا 40 می باشد

          *زمان برداشت گیاه: اواخر بهار تا اوایل پاییز و قبل از زمان گلدهی گیاه

          *عملکرد گیاه در هکتار: 3الی 3/5 تن محصول خشک

برای سفارش و مشاوره رایگان جهت نشاء بادرنجبویه می توانید با شماره های 09178347062 یا 09303109621 تماس حاصل نمایید.