نشاء مرزنجوش

 

نام علمی : Origanum  majorana

نحوه تکثیر: بذر ، نشاء

میزان مصرف در هکتار: 90-80 هزار

نشاء مرزنجوش یکی دیگر از گیاهان دارویی مفید است. با کاشت و پرورش نشاء مرزنجوش هم می توان سود خوبی کسب کرد و هم از خواص بی نظیر آن بهره مند شد. در ادامه بیشتر در مورد نشاء مرزنجوش صحبت می کنیم.

 

قلمه ریشه دار مرزنجوش

 

مشخصات نشاء مرزنجوش

نشاء مرزنجوش گیاهی خشبی و چند ساله، دارای ریشه های سطحی و حساس به سرما با برگ های طویل به طول 3 تا 5 ساتیمتر است. نشاء مرزنجوش نیز از خانواده نعنا است. برگ های نشاء مرزنجوش به شکل بیضی و تخم مرغی شکل است و گل های صورتی یا بنفش رنگ و کوچکی می دهد. اندام مورد استفاده نشاء مرزنجوش برگ و سرشاخه های گلدار آن است. تمام بخش های نشاء مرزنجوش عطر بی نظیری دارند. از نشاء مرزنجوش در غذاها، جنبه های آرایشی و بهداشتی و خواص دارویی و درمانی استفاده می شود.

 

نشاء مرزنجوش

 

تکثیر نشاء مرزنجوش

نحوه تکثیر نشاء مرزنجوش از طریق کاشت بذر ، قلمه علفی و تقسیم بوته است. مقدار بذر مورد نیاز در هر هکتار یک کیلوگرم بذر و 90 تا 100 هزار نشاء می باشد. روش کاشت نشاء مرزنجوش به صورت کاشت در خزانه و انتقال به زمین اصلی به فاصله 20 تا 25 سانتیمتر و آبیاری آن به روش فارو و قطره ای است. بافت خاک مناسب برای کاشت نشاء مرزنجوش خاک شنی و سبک می باشد. عملکرد نشاء مرزنجوش در هر هکتار 2 الی 3 تن سرشاخه خشک و زمان برداشت گیاه اواخر بهار تا اوایل پاییز است.

 

نشاء مرزنجوش

 

خواص درمانی نشاء مرزنجوش

نشاء مرزنجوش نیز خواص درمانی و دارویی بسیاری دارد. نشاء مرزنجوش در درمان روماتیسم بسیار موثر است. نشاء مرزنجوش در درمان سردرد، ناراحتی های عصبی، بی خوابی و استرس تاثیر فوق العاده ای دارد. نشاء مرزنجوش در کاهش کلسترول خون مفید است و عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد. نشاء مرزنجوش بر روی کاهش وزن و لاغری نیز بسیار تاثیرگذار است. نشاء مرزنجوش سرماخوردگی و به ویژه سرفه و گرفتگی بینی را درمان می کند. نشاء مرزنجوش اشتها آور است و سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. همچنین نشاء مرزنجوش برای شادابی پوست و رفع لک و کک و مک نیز موثر واقع می شود.

 

نشاء مرزنجوش

 

خلاصه مقاله:

          *گیاهی ایست چند ساله خشبی دارای ریشه های سطحی و حساس به سرما با برگهای طویل

          *قسمت مورد استفاده: برگ و سرشاخه گلدار

          *روش تکثیر: کاشت بذر و تقسیم بوته

          *مقدار بذر مورد نیاز و نشاء در هکتار: یک کیلوگرم بذر در هکتار و تعداد 80-90 هزارتا نشاء

          *سیستم کاشت و فواصل کشت گیاه: فارور و روش کاشت به صورت کاشت در خزانه و انتقال به زمین اصلی. فاصله ردیف ها 70 الی 80 سانت و فاصله بوته ها 30 تا 35 سانتی متر می باشد.

          *بافت خاک مورد نیاز کشت: خاک شنی و سبک

          *زمان برداشت گیاه: اواخر بهار تا اوایل پاییز

          *عملکرد گیاه در هکتار 2 الی 3 محصول خشک

 

برای سفارش و مشاوره رایگان جهت نشاء مرزنجوش می توانید با شماره های 09178347062 یا 09303109621 تماس حاصل نمایید.

 

نشاء مرزنجوش

 

ابر کلمات کلیدی :

شرکت پارس اکسیر فارس , گیاهان دارویی , بذر , نهال , تولید قلمه , تولید و تکثیر گیاهان دارویی , مرزنجوش کوهی , خواص مرزنجوش , فروش قلمه مرزنجوش در شیراز , فروش نشاء , فروش نشاء گیاهان , فروش نشاء گیاهان دارویی , تولید و تکثیر گیاهان دارویی , مشاوره کشت گیاهان دارویی , مشاوره کاشت گیاهان دارویی , مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی , گیاه مرزنجوش , قلمه مرزنجوش , بذر مرزنجوش , نهال مرزنجوش , مشاوره گیاهان دارویی , فروش نشاء گیاهان دارویی در فارس , فروش نشاء گیاهان دارویی در شیراز , فروش نشاء گیاهان دارویی فارس , فروش نشاء گیاهان دارویی شیراز , فروش قلمه مرزنجوش در شیراز , فروش نشاء گیاهان دارویی در فارس , گیاهان دارویی قابل کشت در گلخانه , پرسودترین گیاه برای کاشت

 

تاریخ ویرایش مطلب 1399/11/11

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

شرکت پارس اکسیر فارس

مرکز تخصصی تولید و تکثیر گیاهان دارویی در استان فارس با 7 سال سابقه تولید و عرضه بذر، و نهال گواهی شده گیاهان دارویی مطابق با استانداردهای ملی کشت، پرورش و تولید انبوه گیاهان دارویی و معطر

آدرس : شیراز ، شهرک آرین ، پارک علم و فناوری ، ساختمان آپادانا

تلفن تماس : 09178347062 یا 09303109621

مدیریت : مهندس بهرامی فرد

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید